Trafik İşaret Levhaları ve Anlamları

Trafik işaret levhaları ve anlamları yerleşim yerleri, karayolları ve otoyollarda sürücülerin bilgi almasını sağlayarak her gün on binlerce aracın belirli bir uyum içinde hareket etmesini sağlıyor. Ancak trafik bilgi işaretleri sayesinde sürdürülen bu uyum, kurallara uyulmadığı takdirde kolayca bozularak can ve mal kayıplarına sebep olabiliyor.

Sürücülerden bütün trafik levhaları ve anlamlarını bilmeleri bekleniyor. Çoğu trafik levhaları ve adları sürücü kurslarında sürücü adaylarına öğretiliyor. Yol ve yolcu güvenliğini sağlamak adına hayati öneme sahip olan trafik levhaları ve anlamları hepsi birlikte sürücü ehliyet sınavlarında da soruluyor.

Tüm bu uygulamalar sürücülerin trafikte daha güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için yapılsa da yaya ve yolcuların da bu bilgilere hakim olarak genel trafik düzenine ayak uydurması gerekiyor.

Trafik İşaretleri 6 Guruba Ayrılıyor

Tehlike Uyarı İşaretleri
Trafik Tanzim İşaretleri
Bilgi İşaretleri
Durma ve Park Etme İşaretleri
Yatay İşaretleme
Yeni Standart Trafik İşaretleri

Tehlike Uyarı İşaretleri
Trafik levhaları arasında en önemlilerin başında gelen tehlike uyarı işaretleri sürücüleri yol üzerindeki tehlikelere karşı uyarma işlevi görüyor. Üçgen trafik levhaları ve anlamları nelerdir diye merak ediyorsanız tehlike uyarı işaretlerine bakmanız yeterli.

Büyük bölümü üçgen levhalardan oluşan tehlike uyarı işaretlerinin sayısı ise 52. Bu uyarı işaretleri arasında en sık rastlananları ise sağa viraj, sola viraj, kasisli yol, yaya geçidi ve okul geçidi gibi levhalar oluşturuyor.

Trafik Tanzim İşaretleri
Adından da anlaşılacağı üzere trafikteki düzeni sağlamak için kullanılan trafik tanzim işaretleri sürücüleri bilgilendirme amacı taşıyor. Sürücüler arasında bir bakıma iletişim aracı görevi üstlenen bu işaretlerden 69 adet bulunuyor.

Mavi trafik levhaları ve anlamlarını merak ediyorsanız büyük bir bölümünü trafik tanzim işaretleri içinde bulabilirsiniz. Trafik tanzim işaretleri arasında en sık karşılaşılanların başında yol ver, dur, girişi olmayan yol ve hız sınırı tabelaları geliyor.

Bilgi İşaretleri
Trafik levha grupları arasında en kalabalık olanını bilgi işaretleri oluşturuyor. Sürücülere yol ve çevresindeki yerleşim yerleri hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bu işaretler çoğu zaman navigasyon görevi üstlenerek sürücülerin yanlış yöne girmelerini engelliyor. Kare şeklindeki trafik levhaları ve anlamları da bu gruba giriyor. Toplamda 112 adet olan bilgi işaretleri arasında il sınırı, meskun mahal ve şerit düzenleme levhaları da yer alıyor.

Durma ve Park Etme İşaretleri
Trafik akışını sağlama ve yanlış park uygulamalarının önüne geçmek gibi işlevlere sahip olan durma ve park etme işaretleri özellikle şehir içinde düzeni sağlamak adına büyük önem arz ediyor.

Sayısı oldukça az olan bu işaretler arasında en yaygın olanlarını park etmek yasaktır, duraklamak ve park etmek yasaktır gibi levhalar oluşturuyor.

Yatay İşaretleme (yol çizgileri)
Trafikte levha olarak bulunmayan ancak zemin işaretleri şeklinde görülen yatay işaretleme sembolleri yol, araç ve şeritlerle ilgili bilgiler taşıyor. Yaya geçidi, bisiklet yolu ve şerit çizgileri bu kategoriye giriyor.

Yeni Standart Trafik İşaretleri
Trafik levhaları grubuna eklenen son işaretler bu kategoride yer alıyor. Sürücüleri ve yayaları yoldaki olası bir tehlikeye karşı uyarmak ve bilgilendirmek için kullanılan yeni standart trafik işaretleri arasında trafik sıkışıklığı, tramvay durağı ve trafik elektronik denetleme gibi levhalar bulunuyor.

Kaynak: toyota.com.tr

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
YÜKSEKÖĞRETİM
KURUMLARI SINAVI

18 Haziran 2022

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
0
ONLİNE SINAV
385
ADET SORU
1876
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Bu Siteye Üyelik Ücretli mi?

  One Akademi için her hangi bir üyelik şartı yoktur. Ücretsizdir ve daima Ücretsiz Kalacaktır.   Bizleri desteklemek için mobil uygulamamızı yükl... Devamını Oku

 • Segem Sınavlarına Nasıl Kayıt Yapılır?

  Segem Sınavlarına kayıt olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.   https://www.segem.org.tr/default.asp   Segem Çağrı Merkezi İletişim... Devamını Oku

 • Akademik Yetersizlik Uyarısı Ne Anlama Gelir?

  Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2.00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır. Akademik yetersizlik uya... Devamını Oku

 • AÖF Sınav Sorularını ve Cevaplarını Nereden Bulurum?

  Açıköğretim Lisesi (AÖL) sınav sonuçlarına giren öğrenciler, MEB tarafından sonuçların duyurulmasıyla birlikte http://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris... Devamını Oku

 • AÖF’de Muaf Olunabilen Dersler Hangileri?

  Öğrenciler AÖF muafiyet durumlarını şu linkten sorgulayabilir: AÖF Ders Bilgileri için Tıklayın… AÖF hangi derslerden muaf olunur? Sınavsız 2. ... Devamını Oku

KATEGORİLER